Diyanet Akademisi Nedir ?

Diyanet Akademi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hizmet içi eğitim vermek amacıyla kurulan bir eğitim kurumudur. Diyanet atanmaya çalışanlara yönelik olarak çeşitli alanlarda eğitimler vererek, din hizmetlerinin daha kaliteli ve etkin bir şekilde sunulmasını amaçlamaktadır. Diyanet Akademi’nin amacı, hizmet içi eğitim yoluyla personelin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek ve kaliteli hizmet sunumunu arttırmaktır. Akademi, farklı seviyelerdeki eğitimlerle personelin dinî, mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

Diyanet akademi 2022 KPSS ve DHBT sınavı ile 2023 yılında ilk alımı yaptı. Eğitim toplamda 6 ay sürecek ve 2 dönem olacak. Bu eğitimden sonra atama gerçekleşecek. Daha önce mülakatta Fetih, Hucurat, Rahman Sureleri sorulurken bu alımda daha da azaldı. Eskiden ilk atanıp sonra eğitime gidiliyordu ama bu durum akademi ile değişti.

Akademide Hangi Dersleri Göreceğiz?

Genel itibari ile görev yerimize gittiğimiz zaman mahcup olmayacak kadar bilgi birikim edineceğiz. Ders içeriği bakımından Kur'an-ı Kerim, Hitabet, Musiki, Ezber tekrarı, İlmihal ve Diyanet İşleri başkanlığını işleyişi ile ilgili dersleri göreceğiz.

BAŞVURU ŞARTLARI

1. Başvurunun son günü itibariyle unvan gruplarına göre tabloda belirtilen öğrenim durumlarına sahip olmak, yani diplomaya sahip olmak gereklidir. 2. 2022 yılı KPSS’den lisans mezunları için KPSSP124; ön lisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 50 puan almış olmak ama başvuruda 3 katı hangi puanda kalırsa o baraj sayılır. 3. Başvuru yapacağı unvanda görev yapmaya mani bir engeli bulunmamak, 4. Halen Başkanlığımız teşkilatında personel alımı yapılacak unvanlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışıyor olmamak, istifa ettiyse üzerinden bir yol geçmiş olmalı.

BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR

1. Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 26.12.2022-06.01.2023 (saat 16:30) tarihleri arasında “sinav.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden yapılacaktır. 2. Yükseköğrenim mezunu adayların lisans ve ön lisans öğrenim durumları elektronik ortamda tespit edilecektir. Yükseköğrenim bilgileri elektronik ortamda bulunmayan adaylar, başvuru işlemlerinden önce mezuniyet bilgilerini ilgili kurumlar (üniversiteler) aracılığıyla elektronik ortama kaydettireceklerdir. Sistemde gözümüyorsa mezun olduğunuz okul ile iletişine geçmeniz gerekiyor. 3. Elektronik ortamdaki başvuru ekranına öğrenim bilgileri gelen adayların başvuruları otomatik olarak onaylanacağından ayrıca il/ilçe müftülüklerine müracaat etmeyeceklerdir. Eskiden onaylatmak gerekiyordu ama şu an sadece problem yaşarsanız gitmelisiniz .

ELEKTRONİK ORTAMLARDA MEZUNİYET BİLGİLERİ BULUNMAYAN ORTAÖĞRENİM MEZUNU ADAYLARIN BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

1. Ortaöğrenim bilgileri, ilgili kurumların elektronik ortamlarında bulunmayan adaylar 26.12.2022- 06.01.2023 tarihleri arasında “sinav.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden sınav için ön başvuru yapacaklardır. 2. Adaylar, ön başvurularını onaylatmak için 26.12.2022-06.01.2023 tarihleri arasında (saat 08:30-16:30 arası) herhangi bir il/ilçe müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir. 3. Adaylar, başvuru onayı için Kimlik Belgesi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport), Kontenjan grubuna göre öğrenim durumlarını gösteren mezuniyet belgesini ibraz edeceklerdir. 4. Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurt dışında bulunan veya askerlik görevini yerine getirmekte olan adaylar adına üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir

SINAV KONULARI NELERDİR?

A) Kuran Kursu öğreticisi ve imam-hatip için; a) Kur’an-ı Kerim (70 puan), b) Dini bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan), c) Hitabet (10 puan). B) Müezzin-kayyım için; a) Kur’an-ı Kerim (70 puan), b) Dini bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan), c) Ezan ve ikamet (10 puan).

Diyanet Akademi'de Neler Sorulmuş?

Videolu biçimde izlemek isterseniz buyurunuz;